К основному контенту

Copyright reform (6. nädal)

Moral rights unchanged

Mulle tundub et see punkt oli nii öelda kasutuses nii enne raamatu ilmumist kui ka pärast. Kui keegi proovib võtta endale credits, mitte enda töö eest, siis teda ootab karistus. Mitte alati seaduse järgi, aga ühiskonda poolt. Näiteks praegu levinud "cancel culture" on hea näide. Muidugi kedagi cancellitakse erinevatel põhjustel, aga petmine on kindlasti üks neist.

Free non-commercial sharing

See on kindlasti hea ettepanek. Aga tundub et seda oli päris raske saavutada, kuna eristuda kasutajate eesmärke Internetis on peaaegu ebareaalne. Praegu vist samuti ei ole kindlaid piire. Näiteks YouTube blokeerib videot kui seal kasutatakse muusikalõiku või ühe stseeni filmist. Võib vaielda kas seda võib nimetada non-commercial kasutamiseks.

20 years of commercial monopoly

Kui ma otsisin infot praeguse kaitsmise aja kohta, sain teada et see ei ole muutunud aastast 2012. See jääb samuti autori elu ning 70 aastaks. Tundub naga kaua aeg, aga tegelikult ma ei näe selles eriti probleemi. 

Registration after 5 years

See punkt tundus väga mõistlik. Ma pole kunagi mõelnud sellest copyright aspektist, et mõnede tööde autorid võivad olla üldse kadunud. Olen selle punktiga nõus, ja leidsin et selline ettepanek kehtib praegu. Ma ei ole kindel, et mitte registreeritud töö 5 aasta minekul ei ole enam üldse kaitstud, aga sellise dokumenti olek on tähtis kui autor läheb kohusse. 

Free sampling

See punkt ei kehti tänapäeval. Kui ma sain õigesti aru, muusika samplingu kohta, see võib olla tasuta ja mitte karistatav kui uus töö kasutatud copyrighted muusikaga saab vähem kui miljon kuulamisi. Teistel juhtumistel tuleb saada luba ja/või maksta omanikule.

A ban on DRM

See ettepanek on "Digital Rights Management" tegevuste katkestamise kohta. Sellised tehnoloogiad tegelevad digitaalõiguste haldamisega ja kasutajate kontrollimisega. Ma ei saa eriti aru milleks ned oleks hea bannida, kuna nad on päris kasulikud. Ilma DRM-ta autorid ei saaksid sama palju raha enda tööde eest. 

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Kasutatavus veebis (12. nädal)

Veebis on kindlasti palju nii hea, kui ka paraku halva kasutatavuse näideid.  Üks suurepärase kasutatavusega leht on minu jaoks Spotify . Õpimine kuidas seda kasutada võtab vaid paar minutit. Isegi kui teed pausi kasutuses, switchid mõneks ajaks kas Apple Music või Tidal peale, kui tuled tagasi - kohe mäletad kuidas kasutada, nii et meeldejäävusega on samuti kõik korras. Et lisada laulu "lemmikutesse", on vaja teha vaid ühe kliki, samuti kõik kasutaja playlistid on ühes kohas, nii et võib öelda et Spotify on tõhus. Rahulolu Spotifyga on ka kõrge - see on juba kaua olnud esimene ja populaarseim teiste streaming rakenduste seos.  Üks halvemaid näideid on Aliexpress . Alustades sellest et kogu leht näeb kohutavalt välja. Muidugi leida sõna Search pole raske, aga et leida just seda toodet mida vaja on, on raskem, kuna erineva kolu on seal liiga palju. Tootekategooriaid on tuhat ja üks. Orienteeruda ja jätta meelde kus on sulle vajalik tootekategooria on keeruline. Minul isiklikul

Arendus- ja ärimudelid (11. nädal)

Arendusmudel Red Hat pärineb Ameerikast ja tegeleb tarkvara arendusega Linux ning Fedora baasil. Praegu IBM omandab Red Hati. Arendus toimub agilise mudeli järgi, kasutatakse open source-i, ning soovitatav tulemus on saadud palju palju inimeste panusega. Red Hati lehel on ka mainitud küberkaitse. Sest et arendusega tegelevad paljud inimesed, võimalus märkata ja parandada vigu ja vältida probleeme kaitsega suureneb.  Ärimudel Nagu oli ka selle nädala teema Wikis kirjutatud, Red Hat pakkub  t ervikliku tugisüsteemi kindla kaubamärgi all. Red  Hati tarkvara ostja saab ligipääsu nende toetusmehhanismile ja valmis tarkvara müümise asemel, Red Hat kogub kasutajate panuseid projektisse ja müüb valmis toodet enda nime all. Red Hat samuti pakub tasulisi koolitusi enda tarkvara kasutajatele, et nad võiksid kasutada seda ise.

Teistmoodi IT (13. nädal)

iPhone kasutajana on ikka asju ja funktsioone millest ma ei teadnud varem, kuna minul ei olnud vajadust nende jaoks.  Üks neist on näiteks VoiceOver. VoiceOver on ekraanilugeja, mis kirjeldab täpselt, mis toimub Apple seadme ekraanil. Tehnoloogia on kasutatud iPhone'is, iPadis, Macis, Apple Watchis, Apple TV-s või iPod touchis, nii et on lihtsam navigeerida kuulates. VoiceOver abiga saab uurida üksikasju piltidel olevate inimeste, teksti, tabeliandmete ja muude objektide kohta. VoiceOver võib kirjeldada ka inimese asukohta piltidel olevate objektide suhtes. VoiceOveri toimingud sünkroonitakse automaatselt kõigis seadmetes ja selle helitugevus reguleeritakse rääkimise ajal. Veel üheks eeliseks on see et kui lülitatakse taskulambi kogemata sisse, annab uus hoiatus teada, et see on sisse lülitatud. Selle nädala postituse kirjutamisel proovisin ka ise seda kasutada. See oli uus ja tundus alguses ebamugav, aga kui harjud sellega, olen kindel et aitab oma seadme kasutamisel. Nii Apple, k